Ford B-Max 2012 Konsept Aracı Cenevre fuarında Tanıtıldı

Ford B-Max 2012 Konsept Aracı Cenevre fuarında Tanıtıldı
Şubat 01 15:28 2012 Haberi Yazdır

Yeni Ford B-Max Tanıtıldı

Ford B-Max

Ford’un yakın gelecekteki küçük MPV modeli, B-Max konseptiyle yüzünü gösterdi.

Ford’un Iosis Max çalışması üzerine şekillendirilen B-Max konsepti, markanın S-Max, Galaxy, C-Max ve Grand C-Max’ten oluşan minivan ailesinin yeni üyesi olmaya hazırlanıyor. B-Max, Fiesta’nın başarılı özelliklerini C-Max’in kullanışlı yapısıyla birleştirerek kompakt, stil sahibi ve bir o kadar da esnek bir otomobil olma iddiasını taşıyor.

2012 Ford B-Max

2012 Ford B-Max

B-Max’in yüzü Fiesta ile yeni C-Max’in karışımı gibi görünüyor. En dikkat çekici unsur, oldukça büyük tutulmuş ön radyatör ızgarasıyken, profilden bakıldığında ön kısımda bombe yapıp arkaya doğru alçalan tavan yapısı otomobile sportif bir hava katıyor. Fiesta’dan 11 cm daha uzun ve yeni C-Max’ten 32 cm daha kısa olan B-Max, stop ve arka cam yapısı sayesinde arkadan minyatür bir S-Max gibi görünüyor.

B-Max’in en çarpıcı noktası, yeni Opel Meriva’nın ters açılan arka kapısına cevap niteliğindeki sürgülü arka kapıları olarak göze çarpıyor. B sütunu bulunmamasıysa araca iniş-binişleri kolaylaştıracaktır. B sütununun eksikliği güvenlik kaygılarına neden olabilir; ancak Ford, otomobilin kapı çerçevelerini bor elementiyle şekillendirip kilit mekanizmalarını da sağlamlaştırarak gerekli güvenlik önlemlerini almış.

Ford B-Max Tanıtım Videosu

[youtube]http://youtu.be/7rsc4reKaqI[/youtube]

 

Arka bölümde Fiesta’dan daha iyi bir diz mesafesi sunan otomobilin ön konsol tasarımıysa (6 inçlik dokunmatik ekran dışında) küçük sınıf Ford’a oldukça benziyor. Yine fütüristik bir tasarım sözkonusu.

2012 Ford B-Max
2012 Ford B-Max

B-Max’te ultra düşük CO2 emisyon değerlerine sahip olduğu açıklanan 1.0 litrelik üç silindirli EcoBoost turbo benzinli bir ünite kullanılması öngörülüyor. Bu motorda Auto Start-Stop teknolojisine de yer verilecekmiş.

Print this entry

view more articles

About Article Author

Hakan TURAN
Hakan TURAN

View More Articles
Bir yorum yap

0 Yorum

Henüz yorum yok!

Hemen yorum ekleyebilirsin buradan başla!.

Only registered users can comment.